Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do uroczystości to dobry, oryginalny pomysł?

Kulturowe podejście do ceremonii rodzinnych jest bardzo sprecyzowane. Komunie i śluby wymagają odpowiedniego stroju. Panowie i chłopcy muszą zakładać garnitury, a panie i dziewczynki białe suknie. Szczególnie w przypadku płci żeńskiej związane jest to z podkreśleniem cech, które niesie ze sobą biały kolor. Jest on symbolem niewinności. Taka bowiem ma być zarówno mała dziewczynka przyjmująca pierwszą komunię świętą i taka według tradycji powinna być panna młoda. W dawnych czasach biel oznaczała dziewictwo przyszłej małżonki, która podczas ceremonii oddawała się w ręce męża, który miał zapewnić jej całkowitą opiekę. Czarna suknia ślubna nie wchodziła w grę. Dlaczego? Ponieważ czerń konotowana jest z pogrzebami i stypą. Co ciekawe jednak, ponownie tylko w przypadku ubioru damskiego. Panowie nie są kulturowo zmuszeni do noszenia garniturów w jasnych barwach podczas najważniejszych imprez.

DRUHNY. JAKIE MAJĄ OBOWIĄZKI?

Czarna suknia ślubna – historycznie jednak oczywista

Prawda jest jednak taka, że ślubna moda przez wieki zaliczyła wiele zwrotów. Jednego z najważniejszych dokonała królowa Wiktora. Na swój ślub założyła bowiem białą suknię, która kojarzyła się dokładnie tak, jak większości dziś czarna. Obrządki funeralne podkreślały w XIX wieku kierunek życia pośmiertnego, na który skazany miał być zmarły. Biel konotowana była więc z niebem i wieczną czystością, a białe, pogrzebowe szaty miały być świadectwem przeznaczenia osoby, która umarła.

ŚLUB DIANY I KAROLA. MIAŁ BYĆ BAJĄ, BYŁ POCZĄTKIEM KATASTROFY

Czarna suknia ślubna zarezerwowana była na ceremonie ślubne również ze względu na praktyczne zastosowanie. Szczególnie wśród biedniejszych kręgów nie można było sobie pozwolić na duży wydatek na tego typu imprezę. Suknia ślubna miała więc być nie tylko ładna, ale i praktyczna. Po ceremonii świeżo upieczone małżonki przerabiały swoje stroje i mogły z nich korzystać jeszcze przez długie lata. Warto w tym miejscu dodać, że przez to, iż materiały nie były tak dostępne, a krawiectwem nie zajmował się każdy, ceny jakichkolwiek (nie tylko ślubnych) sukien były bardzo wygórowane. Jednym z powodów, dla których panny młode nie używały bieli, był więc właśnie aspekt praktyczny. Ubrania w tym kolorze łatwo się brudziły i nie mogły być wykorzystane w późniejszym czasie równie efektywnie, co te o innych barwach.

Liberalizacja podejścia do stroju ślubnego

Choć dla wielu osób starszej daty czarna suknia ślubna kojarzy się wciąż z ceremoniałem pogrzebowym i nie wypada jej założyć nawet gościowi weselnemu, to dzisiejsze czasy coraz bardziej liberalnie podchodzą do zagadnienia.

Czarna suknia ślubna z pewnością zapadnie każdemu w pamięć i wyróżni pannę młodą na tle innych. Jest to bowiem wciąż mało popularne rozwiązanie. Jednocześnie jest ono nad wyraz praktyczne. Nie będzie na niej widać zagnieceń, brudu wynikającego z wielogodzinnej zabawy i o wiele łatwiej przyjmie kilka kropel napoju, który nierozważnie wyleje się w czasie posiłku. Jednocześnie nie można zapomnieć o właściwościach czerni. Wyszczupla ona osoby, które ją zakładają, co dla wielu jest pożądanym efektem w czasie ceremonii ślubnej.

Warto jednak pamiętać, że czerń nie pasuje każdemu typowi urody. Delikatne blondynki o bladej cerze mogą zostać nią wizualnie przytoczone. Nie zmienia to jednak faktu, że na pierwszym miejscu w dniu ślubu powinno się stawiać własny gust i wygodę, co jest najważniejszym wyznacznikiem dla ubioru.

Najlepsze ślubne inspiracje i porady poznasz również dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 11 Kwietnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Złotym sponsorem wydarzenia jest Kawoj.

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…

Druhny na ślubie. Jakie mają obowiązki?

Druhny to dla panny młodej jedne z najważniejszych osób na ślubie. Za co powinny być odpowiedzialne? Kiedy świeżo upieczona małżonka…