Druhny na ślubie. Jakie mają obowiązki?

Druhny to dla panny młodej jedne z najważniejszych osób na ślubie. Za co powinny być odpowiedzialne? Kiedy świeżo upieczona małżonka najbardziej może na nie liczyć?

Druhny. W amerykańskich filmach każda panna młoda ma od trzech do nawet siedmiu, ośmiu. Stoją przy ołtarzu, a naprzeciwko nich są drużbowie od strony pana młodego. Zazwyczaj ubrane są w te same sukienki w kolorach brzoskwiniowych, lawendowych, różowych, a także fuksjowych. Są „duszami” imprezy; osobami, które dbają o pozostałych gości, jak również pomagają młodej parze. Kto należy do ich grona? Najczęściej przyjaciółki i najbliższa rodzina panny młodej. Jest to miłe wyróżnienie, ale jednocześnie również zobowiązanie.

Druhny – ich obowiązki zaczynają się jeszcze przed ślubem

Zajęcia druhen nie zamykają się wyłącznie w dniu ślubu. To także sporo pracy do wykonania przed samą ceremonią. Co należy do ich obowiązków?

Zadania dla druhny przede wszystkim zależą od tego, jak dużej pomocy wymaga panna młoda. Standardowo jednak można przyjąć, że najbliższe osoby dla narzeczonej powinny być obecne w momencie wybierania sukni ślubnej. Niekiedy potrzebne jest także wsparcie w czasie przymiarek oraz pomoc w wyborze dodatków. Nieocenione będą również dobre rady odnoszące się do wystroju sali i charakteru uroczystości. Zazwyczaj pary młode mają swoją wizję, ale kilka trafnych uwag ze strony osób postronnych na pewno przełożą się pozytywnie na estetykę eventu.

Nie można zapomnieć o najważniejszej nocy przed ślubem, czyli wieczorze panieńskim. Najczęściej głównym organizatorem jest świadkowa, ale wtórować powinny jej także druhny. Dobrze byłoby także, gdyby zaoferowały pomoc przy przyozdobieniu sali oraz rozsyłaniu i adresowaniu kopert z zaproszeniami.

druhny

Co powinny robić druhny w dniu ślubu?

Przyjmuje się, że to pierwsze osoby, które powinny być w kościele. Dlaczego? Ponieważ są odpowiedzialne za to, jak wygląda sama lokalizacja. To jeden z ostatnich momentów na ewentualne poprawki! Nie mogą zapomnieć także o przygotowaniu zestawów ratunkowych dla panny młodej (szybkich odplamiaczach, igle i niciach, kleju szybkoschnącym, dodatkowej pomadce, pudrze, chusteczkach itd.), by można było z nich skorzystać w nagłym wypadku.

W czasie samej ceremonii mają stworzyć orszak, który poprzedzi wejście panny młodej. Mogą również pomagać przy odbiorze kwiatów, prezentów i kopert, jednak zazwyczaj jest to obowiązek świadka i świadkowej.

Wesele dla druhen to również nie tylko zabawa. W ich gestii powinno być pilnowanie, czy wszyscy dobrze się bawią. Mają „rozkręcać” imprezę, ale także pilnować, by podczas uroczystości nie doszło do nieoczekiwanych scen.

Na co druhny nie mogą sobie pozwolić?

Przede wszystkim druhny powinny uważać na stroje. Zazwyczaj wybiera je panna młoda, jednak w innym przypadku orszak powinien pamiętać, by ubiór nie był bardziej strojny od przyszłej mężatki. Jednocześnie, przez zdecydowaną większość wesela, powinny być w stanie pomóc, gdy będą o to poproszone. To oznacza, że nie mogą pozwolić sobie na alkoholowe szaleństwo bez konsekwencji.

Najlepsze ślubne inspiracje i porady poznasz również dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 11 Kwietnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Złotym sponsorem wydarzenia jest Kawoj.

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…