Etykieta ślubna. Co wypada, a co nie?

Kiedy wysłać zaproszenia na ślub? A może wręczać je osobiście? Czy poprosić rodziców panny młodej o zgodę na ślub? A może jest to przeżytek? Etykieta ślubna sprawa wiele problemów. Warto jest więc zrobić wszystko, by nie popełnić faux pas!

Etykieta ślubna potrafi spędzić sen z powiek niejednej pary młodej. Przecież każdemu zależy, by ślub i wesele były magicznymi momentami, które jedynie pozytywnie zapadną w pamięć każdemu uczestnikowi wydarzenia. Czy da się jednak zadowolić wszystkich i nie popełnić żadnego błędu? To może być niemożliwe, ale zawsze warto spróbować!

Przezorny zawsze zabezpieczony, czyli etykieta ślubna przed wydarzeniem

Jak dawnymi czasami wyglądały zaręczyny? Przyszły pan młody delikatnie i nienachalnie upewniał się u panny młodej, czy ta go nie odrzuci, a zaraz później udawał się do jej rodziców, by uzyskać ich zgodę na ślub. Z jednej strony jest to elegancki ukłon w stronę przyszłych teściów, natomiast z drugiej lekko „trąci myszką”. Zawsze warto jednak uzgodnić z ukochaną, że jest chętna na pójście w relacji krok dalej, a po jej zgodzie przyjść do rodziny wybranki. Dobrym zwyczajem będzie wręczenie mamie kwiatów, a ojcu alkoholu i porozmawianie o swoich zamiarach względem ich dziecka.

Zaproszenia to odrębny temat. Większość par młodych wysyła je od 6 do 8 tygodni przed planowaną ceremonią, co jest dobrym zwyczajem. Dzięki temu goście mają czas na zaplanowanie wydarzenia w ich kalendarzach, przygotowanie się i odpowiedź młodej parze. Wiele narzeczonych głowi się jednak, komu wręczyć zaproszenia osobiście. Sprawa wydaje się prosta – najbliższej rodzinie i przyjaciołom. Nawet najbardziej wymagające ciotki i kuzynki z daleka nie powinny poczuć się urażone, jeśli w dzisiejszych, tak trudnych czasach, dostaną je pocztą.

etykieta ślubna

Ślubne faux pas, których warto uniknąć

Po pierwsze – nie wolno się spóźnić na własny ślub! Kto ze scen filmowych nie kojarzy stłumionych szeptów zaniepokojonych gości i nerwowego rozglądania się pana młodego w oczekiwaniu na wybrankę? Ten dzień jest wystarczająco stresujący dla najbliższych – nie warto dokładać kolejnych niepotrzebnych emocji!

W internecie huczy od przypadków, gdy wizażystka lub fryzjerka zapomniały o terminie ślubu. Na kilka dni przed ceremonią warto jest więc potwierdzić zamówienie usługi jeszcze raz, by w dniu ceremonii nie było przykrej niespodzianki!

Przed wyjściem trzeba upewnić się, że wszystko, co potrzebne w czasie ceremonii jest na miejscu. Przede wszystkim należy kilka razy sprawdzić, czy zabrało się obrączki! Warto również pamiętać o kościelnej etykiecie. W tym przypadku suknia panny młodej nie powinna być nadto odkrywająca wdzięki (choć dla wielu granice już mocno się przesunęły), a kobieta powinna stać po prawicy mężczyzny. Niektórzy zwracają ponadto uwagę, że jej twarz w momencie dochodzenia do ołtarza musi by zakryta welonem.

Po ceremonii należy pamiętać, że w obowiązku świadków jest przejmowanie i przechowywanie prezentów. Tych nie wolno otwierać w dniu ślubu. Zabawy ślubne również powinny być przeprowadzone z klasą. Przede wszystkim nie mogą one godzić w świętość małżeństwa, a nikt nie powinien być do nich przymuszany. Nie do przyjęcia jest wymyślanie rozrywek zmuszających pana młodego do niestosownego zbliżenia z innymi kobietami. Celebrowana powinna być para młoda, a zadowolenie rubasznych wujków.

Etykieta ślubna dla gości

Kiedy potwierdzić zaproszenie? Najlepiej co najmniej na miesiąc przed ceremonią, by dać parze młodej czas do modyfikacji listy gości. W dniu ślubu żadna kobieta nie powinna zakładać sukni w białym kolorze, by nie odebrać pannie młodej na nią monopolu.

Ponadto, należy pamiętać, że to para młoda powinna pierwsza opuścić kościół, a goście powinni wyjść za nią. Składanie życzeń nie może być za długie i niekomfortowe dla nowożeńców. Należy szanować indywidualne granice i nie pozwalać sobie na nadmierne spoufalanie się przy nich. Ważne jest też to, by pierwszy taniec należał do młodej pary i by nie przesadzić z alkoholem. Trzymanie fasonu zawsze się opłaca!

Najlepsze ślubne inspiracje i porady poznasz również dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 11 kwietnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…