Pieniądze w prezencie na ślub. Ile wypada dać do koperty i czy ją podpisać?

Znane przysłowie mówi, że pieniądze lubią ciszę. Nie rozmawia się o nich najłatwiej, a już szczególnie w kontekście ślubu. Pieniądze w prezencie ślubnym. Ile wypada dać do koperty i czy ją podpisać?

W internecie jest mnóstwo dyskusji na temat tego, ile wypada wkładać do ślubnej koperty. Jedni dodają, że za każdym razem wypada się podpisać na prezencie, inni z kolei uważają, że może to być powód do stygmatyzacji, jeśli kogoś nie stać na przekazanie większej kwoty. Na forach niektóre pary młode skarżą się, że najbliższa rodzina lub przyjaciele w ich ocenie dali „za mało”, i że koszt wesela się nie zwrócił. Nic więc dziwnego, że proceder dawania pieniędzy wiąże się dla wielu ze stresem, który może przyćmić radość nawet z najpiękniejszego wesela.

Nie warto zapomnieć o podstawach

Ślub to jeden z najwspanialszych dni w życiu. To przypieczętowanie miłości, po którym następuje radość z rodziną i najbliższymi w postaci wesela. Nie warto redefiniować tego na nowo i zapominać o tym, czym tak naprawdę jest ten dzień.

Przede wszystkim para młoda powinna skupić się na sobie i na swoim szczęściu, a nie na kalkulacjach, czy impreza się opłaca. Przy założeniu, że zaprasza się do wspólnego świętowania najbliższe osoby, zdają one sobie sprawę ze statusu majątkowego młodej pary. Nie powinny więc oczekiwać wielkich przyjęć od małżeństw, których na to nie stać. Niestety, w Polsce od lat triumfuje podejście „zastaw się a postaw się”, na mocy którego młodzi przede wszystkim chcą zrobić na innych wrażenie, licząc na to, że wystawne wesele będzie inwestycją, która się zwróci. Jeśli „przychody” z kopert będą niższe niż oczekiwano, rodzi się frustracja, która z kolei pociąga za sobą niezręczność i często zasmucenie wśród gości pary młodej. Niektórzy, co bardziej „obrotni” narzeczeni myślą nawet o tym, czy nie sprzedawać na swój ślub wejściówek w określonej cenie. Warto zadać sobie jednak pytanie, czy to w założeniach najważniejszego dnia w życiu chodzi.

Ile wypada dać do koperty

Ile wypada dać do koperty?

Ilu ludzi, tyle opinii. Nie zmienia to faktu, że tradycyjnie przyzwyczajono się, że koszt „talerzyka” na weselu to około 180 złotych od osoby. To oznacza, że za parę zazwyczaj zakłada się 400 zł. W zależności od zażyłości kwoty te mogą być wyższe. Czy to oznacza jednak, że powinno być to stałe minimum? Nie, ponieważ sytuacja finansowa to sprawa indywidualna i nie każdego będzie stać na taki wydatek. Czy ważniejsze jest to, by otrzymać określoną kwotę, czy cieszyć się z bliskimi swoim szczęściem? Odpowiedź jest oczywista.

Czy czuję się niezręcznie, kiedy mam dać pieniądze do koperty? Tak! Dawanie pieniędzy w prezencie łączy się z oczekiwanym statusem majtkowym. Niekiedy ludzie zapraszają na wesela, ponieważ sądzą, że dostaną duży prezent. Później państwo młodzi składają zażalenie, że otrzymali za mało. Właśnie dlatego osobiście wolę dać prezent niż pieniądze. Co prawda nie miałam jeszcze przykrej sytuacji związanej z podobnym składaniem zażaleń, ponieważ albo byłam osobą towarzyszącą, albo na weselu u bliskiej rodziny, ale wiem, że niektórzy znajomi nie mieli takiego szczęścia. Jedna ze świadkowych miała całą krucjatę, ponieważ w ocenie państwa młodych dała za mało – przyznaje nasza rozmówczyni.

Ja podchodzę do tego zupełnie inaczej. Nigdy nie miałam sytuacji, kiedy ktoś składał zażalenie odnośnie do sumy pieniędzy, którą umieściłam w kopercie. Wydaje mi się, że to w dużej mierze kwestia ludzi, którymi się otaczamy. Mam to szczęście, że wszystkie pary, u których byłam na weselu, ceniły sobie bardziej moją obecność niż zysk z koperty. Rozumiem jednak, że nie wszyscy mają to szczęście – dodaje druga.

"Nie masz 500 złotych? Dasz prezent później"

Jedna z zapytanych przez nas byłych pań młodych podkreśla, że wzbogacenie się na weselu nigdy nie było jej celem. – Gościom powiedzieliśmy otwarcie, że nie chcemy dostać prezentów tylko pieniądze, ponieważ zbieramy na nowe mieszkanie. Nie interesowało nas jednak, ile kto da, ponieważ nie to było dla nas najważniejsze. Nie rozumiem, jak można kogoś rozliczać z takich rzeczy. Najważniejsze były dla nas kartki z życzeniami, ponieważ to ładny i sentymentalny gest – dodała. Nie wszyscy jednak mają takie nastawienie. – Niedawno słyszałam, że teraz na ślub trzeba dać co najmniej 500 zł. Nie świadek, ale zwykły gość. Taką stawkę podała szczęśliwa panna młoda. Koleżanka odmówiła przyjścia, bo właśnie pracę straciła i wyraźnie powiedziała, że finansowo nie da rady. Usłyszała, że prezent może dać późniejdodała internautka.

Czy podpisać kopertę?

Innym dylematem jest to, czy podpisać kopertę z prezentem. I tu są dwa obozy. Jedni mówią, że to niezbędne, ponieważ trzeba wiedzieć „jak bardzo być komuś wdzięcznym” i ile dać na jego weselu. Inni z kolei nie zwracają na to uwagi. Inaczej patrzą na to jednak uczestnicy przyjęcia. Ci wskazują, że czują, że jeśli nie podpiszą kopert, para młoda pomyśli, że nie dali prezentu.

Nie zwracałem na to zbytniej uwagi, ale nie przypominam sobie, bym na swoim ślubie miał kogoś, kto nie podpisał koperty – dodaje inny nasz rozmówca. – U mnie z kolei nie wszyscy podpisali. Choć kwoty fizycznie nie miały dla mnie znaczenia, to wiem, że niektórzy ludzie mają z tym problem. Nie wiedzą, ile mają oddać. Spotkałam się też z historiami koleżanek, które dostały puste koperty. To właśnie dlatego panny młode piszą, żeby ewentualne prezenty finansowe dawać w kopertach, w których one wysłały zaproszenie na wesele – przyznaje inna rozmówczyni.

Warto jest więc pamiętać, że ślub to przede wszystkim powinna być radość dla młodej pary i gości. Wyjątkowych wspomnień nie można kupić za żadną cenę.

Najlepsze ślubne inspiracje poznasz dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 11 kwietnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…