Jak zaplanować ślub? Sprawdź krok po kroku

Kwestia tego jak zaplanować ślub dla wielu młodych par jest trudna do przeskoczenia. Warto więc zrobić listę, by o niczym nie zapomnieć!

Ustal harmonogram planowania ślubu

W chwili, gdy się zaręczysz, wszyscy będą pytać o datę ślubu. Ale w rzeczywistości nie będziesz w stanie ustalić dokładnej daty ślubu, dopóki nie zostaną podjęte inne ważne decyzje, takie jak wybór (i rezerwacja) miejsca. Najpierw skup się na określeniu zakresu dat, które będą dla Ciebie odpowiednie. Przeciętnie, zaaranżowanie wesela trwa 15 miesięcy. Zastanów się jednak, jaką porę roku wolisz, z jakimi ważnymi świętami lub wydarzeniami rodzinnymi chcesz uniknąć konfliktu. To podstawa.

Zrób listę priorytetów

Jakie są dla Ciebie najważniejsze elementy ślubne? Chcesz urządzić wielką imprezę do późnych godzin nocnych przy świetnej muzyce? Może wielkie imprezy po prostu nie są w Twoim stylu i chcesz czegoś małego i cichego? Ustalenie własnych priorytetów poprowadzi resztę procesu, ułatwiając wybór miejsca i zakres listy gości.

Wymyśl swoją wizję ślubu i wybierz miejsce

Zanim przymierzysz suknię i skosztujesz próbek tortu weselnego, wyobraź sobie styl i klimat swojego idealnego ślubu. Czy to wieczór przy świecach w rezydencji, czy ceremonia boso na tropikalnej plaży? Odpowiedz sobie również na pytania:
Duży (wszyscy, których znasz) czy mały (tylko bliscy przyjaciele i rodzina)?
Na zewnątrz czy w środku?
W domu (jedno z twoich rodzinnych miast lub aktualne miasto) czy poza domem (ślub docelowy)? Nowoczesny, klasyczny, romantyczny, vintage, rustykalny czy totalny glam?
Fantazyjny, zwyczajny czy gdzieś pomiędzy?

Zawsze miej oczy otwarte na inspirację.

Ustal budżet weselny

Usiądź z rodziną i dowiedz się, ile wniesie do twojego ślubu. Ta liczba będzie miała wpływ na każdą decyzję dotyczącą sposobu planowania ślubu. Rozmowa może być nieprzyjemna, ale lepiej odbyć ją jak najszybciej, aby mieć realistyczny obraz tego, ile możesz wydać.

Organizuj, organizuj, organizuj

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zaplanować wesele, to przede wszystkim rządzi jedno: organizacja. Przechowując najważniejsze dokumenty w chmurze, Ty, Twój partner i członkowie rodziny możecie wspólnie uzyskiwać dostęp, aby wszyscy byli równorzędnie poinformowani. Potrzebny będzie również plan przechowywania fizycznych paragonów, broszur i innych towarów od dostawców.

ŚLUB DIANY I KAROLA. MIAŁ BYĆ BAJKĄ, BYŁ POCZĄTKIEM KATASTROFY

Taktownie zaplanuj listę gości weselnych

Kiedy zaczniesz budować swoją listę gości, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Jeśli na przykład masz na myśli konkretną uroczystość lub miejsce przyjęcia, będziesz ograniczony liczbą osób, które może pomieścić (nie możesz wcisnąć 300 osób do latarni morskiej). Wolisz spędzać czas jeden na jednego z każdym gościem, czy urządzić jedyne w życiu przyjęcie dla wszystkich znajomych i rodziny? Należy pamiętać, że uwzględnienie większej liczby gości w planach weselnych oznacza wyższe ceny, ponieważ koszty cateringu są generalnie obliczane w przeliczeniu na głowę. Tak więc, poza lokalizacją, duży wpływ na wielkość listy gości będzie miał Twój budżet.

Wybierz swoje przyjęcie weselne

Teraz twoja kolej, aby „oświadczyć się” druhnom i drużbom. Pamiętaj, im wcześniej poprosisz, tym szybciej zwrócisz się do nich o pomoc. Bądź taktowny i uprzejmy, informując wszystkich o swoich planach (w tym o kosztach strojów, wieczorów kawalerskich i panieńskich i nie tylko), upewniając się, że wiedzą, jak bardzo ich doceniasz.

Zastanów się nad wedding plannerem

Jeśli jesteście bardzo zapracowaną parą, macie wymagającą pracę lub wielkie (czytaj: skomplikowane) marzenia na weekend ślubny, zatrudnijcie pełnoetatowego konsultanta ślubnego. Profesjonalista może pomóc zaplanować wesele w tych okolicznościach i przygotować całe wydarzenie, od przyjęcia zaręczynowego po miesiąc miodowy. Możesz także zatrudnić konsultanta lub koordynatora w niepełnym wymiarze godzin, aby opracował plan ślubu — w tym budżet, harmonogram i listę dobrych dostawców i wyboru miejsca — zanim sam rozpoczniesz przygotowania.

DRUHNY. JAKIE MAJĄ OBOWIĄZKI?

Zarezerwuj miejsce na wesele (i ustaw datę)

Miejsce przyjęcia stanie się tłem dla praktycznie wszystkich zdjęć ślubnych. Może mieć wpływ na wszystko. Podpisując umowę dotyczącą miejsca, oficjalnie poznasz datę ślubu.

Zatrudnij priorytetowych dostawców ślubnych

Jeśli nie wyobrażasz sobie ślubu bez lokalnego zespołu grającego na przyjęciu lub fotografa, którego prace kochasz, działaj szybko. Wielu najlepszych w branży jest zatrudnianych z ponad rocznym wyprzedzeniem, a gdy już mają rezerwację, te znikają w mgnieniu oka.

Kup suknię, garnitur i obrączki

Zamawianie i szycie na miarę może zająć miesiące. Dodatkowo będziesz potrzebować czasu na ostateczne poprawki. Upewnij się, że wasze stroje wzajemnie się uzupełniają. Podobnie jest z obrączkami. Znalezienie idealnych również wymaga kilku miesięcy badania rynku i ofert.

Poświęć trochę czasu, aby NIE Planować

Planowanie ślubu to duże przedsięwzięcie; równie dobrze może to być pierwszy wielki test twojego małżeństwa. To długa (ale satysfakcjonująca) droga do kompromisu, szkoła poświęcenia i radzenia sobie ze stresem. Przed wydarzeniem poświęć trochę czasu tylko we dwoje na zrobienie czegokolwiek poza planowaniem ślubu. Pomoże Ci to zapamiętać, dlaczego robisz to wszystko.

Najlepsze ślubne inspiracje i porady poznasz również dzięki Wedding Trade Show.

 Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Złotym sponsorem wydarzenia jest Kawoj.

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Elegancki Wrocław zamieni się w stolicę mody ślubnej. Odwiedź Wedding Trade Show!

7 listopada we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbędzie się Wedding Trade Show – największy event w branży ślubnej. Na uczestników czekają…

Ślub za granicą. O czym należy pamiętać?

Obecnie w Polsce organizowanie wesel jest zakazane. Nic więc dziwnego, że pary młode albo przekładają ceremonie, albo szukają alternatyw. Jedną…