Obrączki ślubne – jakie wybrać?

Obrączki ślubne – ich zakup to dla wielu zaręczonych par wielkie wydarzenie. Co należy wiedzieć zanim pójdzie się do jubilera?

Nie tylko ze złota

Utarło się od lat, że jedynym właściwym kruszcem, z którego powinny być zrobione obrączki ślubne jest złoto. Rynek oferuje jednak wiele innych surowców, które sprawią, że biżuteria będzie wyglądała wyjątkowo i zachowa trwałość. Młode pary do wyboru mają białe złoto, platynę, żółte złoto, różowe złoto, dwu i trzykolorowe złoto, tytan, srebro, a nawet carbon.

Jeśli jednak złoto jest numerem jeden warto zwrócić uwagę na jego próbę. Im wyższa, tym lepszy gatunkowo kruszec i „czystsza” próba. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem ceny rośnie również miękkość obrączki, a zarazem jej podatność na odkształcenia. Nie doradza się zakupu ośmiokaratowych. Przez dużą domieszkę innych metali, z czasem tracą odcień.

Nie warto trzymać się schematów

Wiele par młodych uważa, że obrączki pana młodego i panny młodej powinny być bliźniacze. Nic bardziej mylnego. Obecnie panuje dość duża dowolność, która pozwala na więcej modyfikacji niż data ślubu po wewnętrznej stronie pierścionka. Popularnością cieszą się delikatne ornamenty, kwiaty czy motywy roślinne.

Obrączki ślubne

Obrączki ślubne - garść praktycznej wiedzy

Każda obrączka z czasem będzie zmieniać swój wygląd. Istnieje mylne przekonanie, że lepiej kupić te matowe, ponieważ one się nie ścierają. To nie jest prawda. Po jakimś czasie zyskają na połysku, a te błyszczące staną się matowe. Nie jest to jednak efekt trwały. Można oddać je do jubilera, by zostały ponownie zmatowione lub nabłyszczone, jednak każdorazowo wiązać się to będzie z częściowym spolerowaniem biżuterii. Będzie przez to cieńsza.

Możliwa jest zmiana rozmiaru obrączek niezależnie od użytego kruszcu. Istotne jest jednak to, czy obrączka wykonywana jest metodą tradycyjną lutowaną, czy też bezszwową (cięta bezpośrednio z metalu). Łatwiej jest również, kiedy obrączki nie posiadają wielu wzorów czy kamieni. Przy wysadzanej biżuterii trzeba być gotowym na to, że jakakolwiek przeróbka może być niemożliwa.

Na jakim palcu nosić obrączkę?

W Polsce przyjęło się, że nosi się ją na serdecznym palcu prawej dłoni. Wdowy i wdowcy noszą ją natomiast na lewej ręce.

Kiedy zamówić?

Poradniki jubilerskie mówią, że najlepiej zrobić to na miesiąc przed ślubem. Warto jednak pamiętać, że będzie to gorący czas przygotowań do ceremonii, dlatego im szybciej załatwi się tę sprawę, tym lepiej.

Najlepsze ślubne inspiracje i porady poznasz również dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 11 kwietnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…