Nowa data wydarzenia Wedding Trade Show Czytaj więcej
Przesądy ślubne – co zrobić, by wyjść naprzeciw szczęściu?

Każda para młoda marzy o tym, by jej ślub przebiegał bez zakłóceń. Żeby nie zapeszyć, niektóre z nich skłaniają się nawet ku dawnym wierzeniom, które mogą je uchronić przed niepowodzeniom. Przesądy ślubne – co zrobić, by wyjść naprzeciw szczęściu?

Niektóre pary młode uważają, że splot zachowań i zdarzeń nie może wpłynąć na ich rodzinne szczęście. Inne natomiast są przesądne i wierzą, że należy zrobić wszystko, by zatroszczyć się o przyszłe szczęście. Zabobonów odnoszących się do ceremonii zaślubin jest w polskiej kulturze sporo. Niektóre przesądy ślubne potrafią wprawić w zdumienie!

Podstawowe przesądy ślubne

Jest kilka tradycji, które znane są z filmów i obrazów popkultury, więc łatwo pojawiają się w naszych głowach, kiedy myślimy o weselnych zabobonach. Pierwszą z nich jest przenoszenie panny młodej przez próg. Czemu ono ma służyć? Ten przesąd ma swoją genezę w kulturze starożytnych Rzymian. Uważano, że pod progami domostw kryją się złe duchy. Potknięcie się o nie skutkowałoby naruszeniem spokoju demonów i wzburzeniem w nich gniewu. W konsekwencji mogłyby one doprowadzić do kłótni w związku, a nawet jego rozpadu.

Sypanie ryżem pary młodej to z kolei działanie mające na celu zapewnienie jej błogosławieństwa i obfitości. Niegdyś zamiast ryżu używano drobnych pieniędzy. To one miały zapewnić nowożeńcom bogactwo i płodność. Współcześnie częściej wybiera się konfetti lub płatki kwiatów, które podkreślają doniosłość wydarzenia.

Data ślubu? Jedni powiedzą, że tylko nie w miesiącu, który zawiera w sobie literę „r”! Ma ona bowiem wiązać się z rozwodem, czyli czymś, do czego żadna zakochana para młoda nie chce w życiu dopuścić. Dla innych z kolei termin powinien mieć tę literę, ponieważ ma ona wróżyć wspaniałą przyszłość. Jak widać, na przesądy ślubne nie ma jednego scenariusza.

przesądy ślubne

Panna młoda w świetle przesądów – co powinna robić?

Zaleceń w stosunku do panny młodej wbrew pozorom jest sporo! Nie chodzi wyłącznie o to, że powinna ubrać się w biel jako symbol czystości i niewinności. Ma również pamiętać o wielu przedmiotach, bez których żadna przesądna przyszła żona nie może się obejść!

Według wierzeń powinna mieć coś pożyczonego. Po co? By stosunki z rodziną były nadzwyczaj pomyślne. Sięga po coś niebieskiego, by zagwarantować sobie wierność małżonka. Nowe (najczęściej to suknia) to symbol bogactwa, natomiast stare to zapewnienie pomocy najbliższych w trudnych chwilach.

Zabobonne panny młode powinny również uważać na welon, a właściwie jego zakładanie. Powinien być on umieszczony na ich głowach przez druhnę, która jest panną. Nie może być również w kościele poprawiany przez świeżo upieczoną małżonkę, ponieważ będzie to odebrane jako patrzenie się w panieńską przeszłość. To welonem, a nie kwiatami, rzucać powinno się w tłum panien i nie można tego zrobić dwukrotnie – to zła wróżba, wieszcząca rozwód!

Przesądy ślubne młodej pary

Każdy ruch ma tu znaczenie! Poza wspomnianym przeniesieniem przez próg para młoda jako pierwsza ma wyjść na parkiet. Dlaczego? Ponieważ ma to cementować parę jako jedność. Ważne, żeby kroki młodych były równomierne, co symbolizuje i zapewnia zgodną przyszłość.

Co ciekawe, również ich buty są objęte przesądami! Panna młoda powinna swoje przed ślubem ułożyć na parkiecie, by wleciało do nich szczęście. Pan młody z kolei musi jej to obuwie zakupić, by zapewnić jej dostatek. Jeśli z kolei nie chce być nazwany pantoflarzem, powinien uważać, by fragment jej sukni w żadnym momencie nie zakrył ani kawałka jego butów.

Najlepsze ślubne inspiracje poznasz dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 13 grudnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Druhny na ślubie. Jakie mają obowiązki?

Druhny to dla panny młodej jedne z najważniejszych osób na ślubie. Za co powinny być odpowiedzialne? Kiedy świeżo upieczona małżonka…

Ślub w święta. Zalet wbrew pozorom jest sporo!

Ślub w święta to dla wielu temat kontrowersyjny. Czy warto dzielić wyjątkowość jednego z najbardziej magicznych okresów w roku na…

Ślub Diany i Karola. Miał być bajką, a był początkiem katastrofy

Miał być początkiem wielkiego szczęścia, a okazał się zwiastunem katastrofy. Ślub Diany i Karola dziś wspominany jest głównie negatywnie. W…