Nowa data wydarzenia Wedding Trade Show Czytaj więcej
Przysięga ślubna – własna czy tradycyjna?

W dobie personalizacji uroczystości ślubnych wiele par młodych zastanawia się, czy skorzystać z tradycyjnych wersów, czy też wymyślić coś swojego. Przysięga ślubna – lepsza jest własna czy standardowa?

Kiedy myśli się o ślubach, przed oczami stają biały ołtarz, druhny i drużbowie i piękna para młoda, która przed urzędnikiem lub księdzem składa oficjalne przysięgi małżeńskie. Na złotym i srebrnym ekranie te ostatnie są wysoce zindywidualizowane.

Chandler, przez tak długi czas zastanawiałam się, czy odnajdę mojego księcia, bratnią duszę. Trzy lata temu na innym ślubie zwróciłam się do przyjaciela po pocieszenie. Znalazłam natomiast wszystko, czego szukałam przez całe moje życie. Przyszłość jest przed nami. Chcę ją spędzić tylko z tobą – mówiła podczas słynnej sceny ślubu Monica Geller do swojego przyszłego męża, Chandlera Binga w serialu „Przyjaciele”. Tak wzruszająca przemowa poruszyła wszystkich zgromadzonych. Nic więc dziwnego, że indywidualne przysięgi małżeńskie cieszą się coraz większą popularnością!

Tradycyjna przysięga ślubna

Niezależnie od tego, czy słowa przysięgi są indywidualne czy też dyktowane przez urzędnika lub księdza, ich wypowiedzenie budzi zawsze wielkie emocje. Jeśli ktoś ma problem z ich opanowaniem, prawdopodobnie o wiele łatwiej będzie mu podążać za standardowymi kwestiami. Dzięki temu uniknie się niezręcznej sytuacji, w której tekst „umknie” z głowy w najważniejszym momencie, a także zminimalizuje się szansę na popełnienie błędu, który przez wszystkich zgromadzonych najprawdopodobniej wspominany będzie przez kolejne lata.

Jak brzmi standardowy tekst przysięgi małżeńskiej?

Kościelny:
"Ja (imię) biorę ciebie (imię wybranka/wybranki) za męża/żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”
Cywilny:
„Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z... i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Przysięga ślubna

Alternatywna przysięga ślubna

Tu pole do kreatywności jest o wiele większe. Przysięgi mogą być personalizowane. Wpleść w nie można elementy wspólnych przeżyć i historii, które wzruszą wszystkich uczestników ślubu. Należy mieć jednak świadomość, że zawsze będą one jedynie dodatkiem do standardowych formuł. W tych drugich niezależnie od wybranego wariantu (kościelnego lub urzędowego) nie można wprowadzać żadnych zmian. Jeśli takie rozwiązanie nie odpowiada parze młodej, zawsze może zdecydować się na ślub humanistyczny. W Polsce nie ma on mocy prawnej, dlatego ceremonię należy potwierdzić w urzędzie stanu cywilnego.

Najlepsze ślubne inspiracje poznasz dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 13 grudnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Druhny na ślubie. Jakie mają obowiązki?

Druhny to dla panny młodej jedne z najważniejszych osób na ślubie. Za co powinny być odpowiedzialne? Kiedy świeżo upieczona małżonka…

Ślub w święta. Zalet wbrew pozorom jest sporo!

Ślub w święta to dla wielu temat kontrowersyjny. Czy warto dzielić wyjątkowość jednego z najbardziej magicznych okresów w roku na…

Ślub Diany i Karola. Miał być bajką, a był początkiem katastrofy

Miał być początkiem wielkiego szczęścia, a okazał się zwiastunem katastrofy. Ślub Diany i Karola dziś wspominany jest głównie negatywnie. W…