Kiedy myśli się o ślubach, przed oczami stają biały ołtarz, druhny i drużbowie i piękna para młoda, która przed urzędnikiem lub księdzem składa oficjalne przysięgi małżeńskie. Na złotym i srebrnym ekranie te ostatnie są wysoce zindywidualizowane.
– Chandler, przez tak długi czas zastanawiałam się, czy odnajdę mojego księcia, bratnią duszę. Trzy lata temu na innym ślubie zwróciłam się do przyjaciela po pocieszenie. Znalazłam natomiast wszystko, czego szukałam przez całe moje życie. Przyszłość jest przed nami. Chcę ją spędzić tylko z tobą – mówiła podczas słynnej sceny ślubu Monica Geller do swojego przyszłego męża, Chandlera Binga w serialu „Przyjaciele”. Tak wzruszająca przemowa poruszyła wszystkich zgromadzonych. Nic więc dziwnego, że indywidualne przysięgi małżeńskie cieszą się coraz większą popularnością!
Niezależnie od tego, czy słowa przysięgi są indywidualne czy też dyktowane przez urzędnika lub księdza, ich wypowiedzenie budzi zawsze wielkie emocje. Jeśli ktoś ma problem z ich opanowaniem, prawdopodobnie o wiele łatwiej będzie mu podążać za standardowymi kwestiami. Dzięki temu uniknie się niezręcznej sytuacji, w której tekst „umknie” z głowy w najważniejszym momencie, a także zminimalizuje się szansę na popełnienie błędu, który przez wszystkich zgromadzonych najprawdopodobniej wspominany będzie przez kolejne lata.
Kościelny:
"Ja (imię) biorę ciebie (imię wybranka/wybranki) za męża/żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”
Cywilny:
„Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z... i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."
Tu pole do kreatywności jest o wiele większe. Przysięgi mogą być personalizowane. Wpleść w nie można elementy wspólnych przeżyć i historii, które wzruszą wszystkich uczestników ślubu. Należy mieć jednak świadomość, że zawsze będą one jedynie dodatkiem do standardowych formuł. W tych drugich niezależnie od wybranego wariantu (kościelnego lub urzędowego) nie można wprowadzać żadnych zmian. Jeśli takie rozwiązanie nie odpowiada parze młodej, zawsze może zdecydować się na ślub humanistyczny. W Polsce nie ma on mocy prawnej, dlatego ceremonię należy potwierdzić w urzędzie stanu cywilnego.
Najlepsze ślubne inspiracje poznasz dzięki Wedding Trade Show.
Zapraszamy do Wrocławia już 13 grudnia! Zarejestruj się już dziś.
Sprawdź nas także na Facebooku!
Wedding Trade Show Team