Jak urządzić rustykalne wesele? Sięgnij po garść inspiracji!

Rustykalne wesele budzi ciekawość par młodych. Jego nonszalancki styl i bliskość natury sprawiają, że jest sporym kontrastem dla przyjęć w stylu amerykańskim. Jak je urządzić?

Wybór stylu wesela jest jednym z pierwszych zadań, które czekają na narzeczonych planujących ślub. To od niego w dużej mierze zależeć będzie przystrojenie kościoła, wygląd zaproszeń, ale również suknia panny młodej, ubiór druhen i dodatki, których użyje pan młody. W czasach, kiedy rządzi przepych wiele par decyduje się odejść od głównego trendu i poszukać skromniejszych rozwiązań. W grę wchodzi wtedy rustykalne wesele, czyli bliższa naturze alternatywa.

Czym jest rustykalne wesele?

Słownikowo przymiotnik rustykalny oznacza związany ze wsią. Nie każde wiejskie wesele jest jednak rustykalne. Jak więc wytworzyć jego specyficzny klimat? Przede wszystkim poprzez połączenie z naturą. Cechami charakterystycznymi stylu są przede wszystkim drewniane dodatki, polne, delikatne kwiaty, ozdoby pochodzenia naturalnego i postawienie na motywy roślinne. Styl ten bazuje na rękodzielnictwie. Przedmioty używane do przyozdobienia nie powinny być wytworem taśmy produkcyjnej.

rustykalne wesele

Gdzie zorganizować rustykalne wesele?

To jeden z największych problemów, ponieważ większość sal weselnych nie jest do tego typu przyjęć dostosowana. Można co prawda starać się zmienić ich wygląd, jednak będzie to kosztowane, a przecież jedną z największych zalet stylu jest to, że jest zdecydowanie tańszy w realizacji niż standardowy weselny.

Co więc pozostaje? Organizacja przyjęcia w mniej typowym miejscu. Może być nim nawet stodoła, która idealnie nada się na rustykalne wesele. Rzecz jasna jej aranżacja będzie wymagała zamówienia dodatkowych stołów i krzeseł, ale wysiłek ten będzie nagrodzony.

rustykalne wesele

Pary młode mogą również zorganizować wesele w chatkach wiejskich lub góralskich – dobrze wpiszą się w klimat. Świetną alternatywą będą także plenery, które niejednokrotnie łatwiej jest zaaranżować niż urządzone we współczesnym stylu sale weselne.

Paleta kolorystyczna

W przypadku rustykalnego wesela dominują przede wszystkim barwy ziemi, czyli zielenie i brązy. Wspaniale kontrastują z jasnym odcieniem sukni ślubnej panny młodej i nadają świeżości standardowym barwom ślubnym. Ponadto dobrze sprawdzą się beże czy gdzieniegdzie odcienie ciepłej żółci czy nawet pomarańczowe lub czerwone (szczególnie w okresie jesiennym).

rustykalne wesele

Najczęściej spotykane rustykalne dodatki

Wśród najczęściej spotykanych dodatków weselnych wpisujących się w styl, wyróżnić można drewniane skrzynie i ścianki, ozdoby zrobione z pieńków drzew, klimatyczne świeczniki czy postarzane ramki na zdjęcia. Popularne są również lampiony, wiklina, pnącza oplatające poszczególne meble, stare zegary oraz koronkowe serwetki, nawiązujące do tradycyjnych wystrojów wiejskich domów. Niektóre pary idą dalej i wykorzystują do dekoracji siano czy zboża.

rustykalne wesele

Dużo w kwestii oświetlenia zrobią drobne lampki, nawet choinkowe, które dodadzą niesamowitego klimatu. W tym stylu mile widziane jest również sięganie po świece.

Jeśli chodzi o bukiety, to królują kwiaty polne, ale także eustomy, paprotki, frezje, słoneczniki, maki, kamelie czy goździki.

rustykalne wesele kwiaty

Styl państwa młodych

Planując rustykalne wesele panny młode powinny zapomnieć o rozłożystych sukniach na kole, które nadają się na bal. Cechą ubioru przede wszystkim powinna być skromność, zwiewność i naturalność. Doskonale sprawdzą się suknie z delikatnych koronek i muślinów. Idealnie wpisują się wszystkie wpadające w styl boho. Jeśli chodzi o uczesanie, dobre będą delikatne warkocze czy lekko upięte koki, przeplatane kwiatami.

rustykalne wesele para

Co do mężczyzn, luźny styl rustykalnego wesela pozwala im na rezygnację z klasycznych marynarek. Mają dużą dowolność kolorystyczną – nawet w beżach czy jasnych brązach. Ponadto, faux pas nie będzie, jeśli zostaną w samych kamizelkach.

Najlepsze ślubne inspiracje poznasz dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 11 kwietnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…