Ślub Diany i Karola. Miał być bajką, a był początkiem katastrofy

Miał być początkiem wielkiego szczęścia, a okazał się zwiastunem katastrofy. Ślub Diany i Karola dziś wspominany jest głównie negatywnie. W jakimś stopniu przyczyniła się do tego premiera kolejnego sezonu serialu „The Crown”.

Ona od początku traktowana była jako rozczarowanie, bo nie była chłopcem. On za to był stworzony do wielkości. Księżna Diana i książę Karol to dwie postacie świata monarchii, które nie powinny budować ze sobą życia. Choć w teorii były doskonale pasującymi do siebie puzzlami, na drodze do ich szczęścia stanęła wielka miłość syna Elżbiety do Camilli Parker Bowles. Ona kładła się cieniem na całe małżeństwo przyszłego króla Anglii.

Ślub Diany i Karola i „Cokolwiek to znaczy”

Po pierwszym rozstaniu z Camillą (1972 rok) książę nie był długo sam. Pocieszenie znalazł w ramionach Sary Spencer… siostry Diany. Ich relacja rozwinęła się w związek po kolejnym spotkaniu w trakcie turnieju polo w 1980. Książę oświadczył się młodszej o trzynaście lat dziewczynie w lutym 1981 roku po tym, jak widzieli się wcześniej trzynaście razy.

Ślub Diany i Karola

Dla Diany było to spełnienie marzeń. Przez lata mierzyła się z traumą zgotowaną przez rodziców i ich rozwód. Ostatecznie trafiła pod opiekę ojca, który jednak niezbyt chętnie zajmował się nią i jej bratem, Charlesem. W 1975 roku po śmierci dziadka Diana uzyskała tytuł Lady. Rozwój pozycji nie przełożył się jednak na rozwój naukowy. Późniejsza „Królowa ludzkich serc” nie kończyła kolejnych szkół i nie mogła sobie znaleźć miejsca. Ostatecznie dzięki spadkowi kupiła sobie mieszkanie w Londynie i zajęła się dziećmi w przedszkolu.

Kiedy siostra Diany odrzuciła starania Karola, publicznie upokarzając go w rozmowie z reporterami, mężczyzna zaczął szukać szczęścia gdzie indziej. Do 1980 roku związany był z Anną Wallace, by kilka miesięcy po rozstaniu zacząć interesować się kilkanaście lat młodszą Lady Di. Za jego zainteresowaniem w dużej mierze stał jednak pałac Buckingham i królowa Elżbieta II. 24 lutego 1981 poinformowano o zaręczynach pary. Diana, zapytana o to, czy są w sobie zakochani, bez wahania odpowiedziała, że tak. Jej narzeczony dodał „Cokolwiek to znaczy”, wywołując szereg spekulacji na temat szczerości swoich uczuć względem kobiety.

Ślub Diany i Karola. Ceremonia

Ślub przyszłej królewskiej pary musiał odbyć się z pompą. 29 lipca uroczystość zgromadziła w Katedrze Św. Pawła w Londynie 3500 osób. Na ulice stolicy Anglii wyszło 600 000 ludzi, a kolejne 750 milionów oglądało ceremonię przed telewizorami.

Suknię dla Lady Di zaprojektował Emanuel. Uszyto ją z tafty oraz 40 m oryginalnej koronki. Pobito nią rekord w długości trenu. 7.62 metrowy "ogon" sprawił wiele kłopotów przy podróży do kościoła. Nawet ojciec panny młodej zaplątał się ponoć w otaczające ją fałdy materiału. Po ślubie w pałacu Buckingham wyprawione zostało „śniadanie weselne” dla 120 osób. Później rodzina królewska wspólnie ze Spencerami pojawiła się na balkonie królewskim. Młoda para otrzymała 10 tysięcy prezentów i 47 tysięcy listów gratulacyjnych.

Tragiczny finał historii

Diana po ślubie zaczęła cierpieć na bulimię i depresję. Zaniepokojony mąż wysłał ją na badania, które potwierdziły ciążę. Choć w małżeństwie Karol i jego żona doczekali się dwóch synów, nie dało im to wspólnego szczęścia. Miłość Karola do Camilli je przyćmiewała. Para rozwiodła się w 1996 roku po czteroletnim okresie separacji. To była jednak tylko teoria, ponieważ gdy w 1990 roku Karol trafił do szpitala, zajmowała się nim jego była kochanka, a nie żona.

Ślub Diany i Karola do dziś funkcjonuje jednak w pop kulturze jako jeden z najważniejszych momentów historycznych. Na temat ich relacji powstało wiele dokumentów. Ostatnio ponownie zaczęło się o niej mówić dzięki kolejnemu sezonowi serialu „The Crown”.

Najlepsze ślubne inspiracje i porady poznasz również dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 11 kwietnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Złotym sponsorem wydarzenia jest Kawoj.

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…