Nowa data wydarzenia Wedding Trade Show Czytaj więcej
Ślub humanistyczny, czyli alternatywa dla wszystkich zakochanych

Czym jest ślub humanistyczny? To coraz popularniejsza alternatywa dla zakochanych, którzy chcą uroczyście rozpocząć wspólną drogę życia. Jakie niesie konsekwencje prawne i jak go zorganizować?

Ślub humanistyczny – dla każdego

Podstawową zasadą, na której opiera się ślub humanistyczny, jest egalitarność. To uroczystość dla każdego – bez względu na płeć, orientację seksualną, wyznanie religijne, status majątkowy, jak również sytuację rodzinną. Jedyne ograniczenie to wiek. Przyjmuje się, że ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, które ukończyły 18. rok życia. Zorganizować można go zgodnie ze swoimi upodobaniami i scenariuszem, który chce się wcielić w życie.

Stawia się również na spersonalizowanie ceremonii. Może ona odbyć się na wolnym powietrzu, rajskiej wyspie, parku rozrywki czy nawet… w czasie lotu balonem!

Podstawy prawne a ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny w różnych krajach pociąga za sobą odmienne konsekwencje prawne. W USA czy Szwecji blisko mu do zalegalizowanego związku partnerskiego – uprawnia do informowania drugiej osoby o stanie zdrowia, czy do zawierania wspólnych umów. W Polsce jest on całkowicie symboliczny – nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. Może być on kreatywną alternatywą podpartą uprawomocnieniem na mocy ślubu cywilnego.

Jest to również ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą odnowić przysięgę małżeńską. Takie ceremonie są bardzo popularne na zachodzie, ale nad Wisłą wciąż są rzadko spotykanie.

ślub humanistyczny

Jak wygląda ślub humanistyczny?

To zależy od gustów i możliwości finansowych pary młodej. Wyobraźnia przyszłych małżonków może uczynić ceremonię bardzo oryginalną.

Część decyduje się na ślub humanitarny pod gołym niebem. Szczególnie w pandemicznych czasach to rozwiązanie jest korzystne, ponieważ ogranicza możliwość zarażenia się koronawirusem. Inni z kolei wybierają skromne, alternatywne ceremonie. Może być to nawet ślub wieczorem na plaży, w towarzystwie garstki najbliższych osób zakończony wspólnym puszczaniem lampionów w stronę morza. Ponadto, nie wymaga on świadków. Może to być spotkanie dwóch zakochanych osób z mistrzem ceremonii, który poprowadzi wydarzenie.

Wspomniany mistrz ceremonii to celebrans. Jest to nie tylko osoba, która prowadzi uroczystość i ostatecznie dokonuje zaślubin, ale również organizator. To on pomaga wprowadzić w życie wykreowany przez przyszłą parę młodą plan. Może podpowiedzieć także, jak stworzyć przysięgę małżeńską, która będzie odpowiednio spersonalizowana. To ważny element ślubu humanitarnego. Małżonkowie nie muszą decydować się na utarte, kościelne formułki, jak również na sztywne słowa komunikatów mówionych w czasie ceremonii cywilnej. Można obiecać sobie cokolwiek się tylko chce i sprawić, że ten dzień będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.

Cena ślubu humanistycznego

Jeśli chodzi o koszta ponoszone przez młodą parę, to są one wysoce spersonalizowane. Sama cena usług celebransa to około 500-800 zł. Reszta zależy od miejsca przeprowadzenia ceremonii (wynajęcie sali lub ogrodu), od liczby zaproszonych gości, a także od serwowanych posiłków.

Prawda jest taka, że może być to najtańsza z alternatyw ślubnych. Organizacja wydarzenia na wolnym powietrzu pociąga za sobą wyłącznie zgodę zarządzających. Ceremonia w ogrodzie obniża również koszta ewentualnego poczęstunku dla gości (można zrobić piknik).

Więcej ślubnych inspiracji poznasz również podczas Wedding Trade Show. Zapraszamy do Wrocławia już 13 grudnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Druhny na ślubie. Jakie mają obowiązki?

Druhny to dla panny młodej jedne z najważniejszych osób na ślubie. Za co powinny być odpowiedzialne? Kiedy świeżo upieczona małżonka…

Ślub w święta. Zalet wbrew pozorom jest sporo!

Ślub w święta to dla wielu temat kontrowersyjny. Czy warto dzielić wyjątkowość jednego z najbardziej magicznych okresów w roku na…

Ślub Diany i Karola. Miał być bajką, a był początkiem katastrofy

Miał być początkiem wielkiego szczęścia, a okazał się zwiastunem katastrofy. Ślub Diany i Karola dziś wspominany jest głównie negatywnie. W…