Wedding Trade Show bezpiecznym wydarzeniem. Czytaj więcej
Ile trzeba zapłacić za ślub kościelny? Stawki mogą zdziwić!

Wydaje się, że magiczny zwrot „co łaska” daje dużą dowolność w kwotach, które przekazywane są księżom za udzielenie sakramentu ślubu. To jednak tylko teoria, ponieważ parafie mają swoje cenniki. Ile trzeba zapłacić za ślub kościelny?

Od czego zależą ceny ślubów kościelnych? W dużej mierze nie od tego, ile chcą za nie dać pary młode. Okazuje się, że wszystko zależy od parafii, w której ma się odbyć ceremonia. Publicznie dostępne zestawienie cenników poszczególnych kościołów prowadzone jest na stronie colaska.pl. To jedyny portal w Polsce, który przy współpracy z internautami na bieżąco aktualizuje dane odnoszące się do kosztów ślubów w Polsce. Ponadto, prezentuje również cenniki innych uroczystości kościelnych takich, jak pogrzeby czy chrzciny.

Ślub kościelny – najniższe ceny

Ceny ślubów kościelnych w Polsce według danych zaczynają się już od 50 złotych. Na ten niewielki wydatek należy się przygotować w parafii Świętej Trójcy w Czudcu. Kwotę do 75 złotych przyjdzie zapłacić jeszcze w Bystrej (świętego Józefa Oblubieńca NPM, 56 złotych), Tarnobrzegu (Wniebowzięcia NMB, 60 zł) oraz w Przemyślu, w parafii Miłosierdzia Bożego (75 złotych).

Ceny jednak rosną. Co najmniej 100 złotych należy zapłacić w Katowicach (Matki Boskiej Częstochowskiej), Elblągu (Trójcy Świętej), Wirach (Świętego Michała Archanioła), Stargardzie Szczecińskim (Świętego Józefa), Radomiu (Dobrego Pasterza), a także w Pruszczu Gdańskim (Błogosławionego Michała Kozala Biskupa Męczennika).

ślub kościelny

500 złotych i więcej

500 złotych to minimalna cena, którą za ślub kościelny zapłaci się w stolicy. Podobne ceny obowiązują także w Bielsku-Białej, Poznaniu, Gdyni czy Toruniu. Co ciekawe, ten pułap cenowy osiągają ceremonie nie tylko w większych miastach, ale również we wsiach. W Woli Krzysztoporskiej w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa kwota, którą należy przekazać za usługę wynosi 575 złotych.

Ślubni rekordziści

Można szczerze powiedzieć, że cena 500-600 złotych jest jeszcze w zazwyczaj zakładanych przez państwa młodych granicach. Są jednak miejsca, gdzie, trzeba zapłacić trzy lub nawet czterokrotnie więcej za tę samą usługę. Jakie to lokalizacje?

W Krzepicach, w parafii Świętego Jakuba Apostoła, cena za ślub kościelny to 1750 złotych. Jeszcze drożej jest w Sejnach (1800 złotych) i Grodzisku Mazowieckim (1830 zł). Rekordzistą zestawienia jest jednak poznańska parafia Świętego Wawrzyńca. Tutaj koszt odprawienia ceremonii to 2000 złotych.

Najlepsze ślubne inspiracje poznasz dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 13 grudnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Zaproszenia ślubne – kiedy zamówić i kiedy wysłać?

Zaproszenia ślubne dla wielu są sporym wyzwaniem, a ich przygotowanie zajmuje sporo czasu. Kiedy je zamówić i wysłać, by oszczędzić…

Stój na wesele. Jak się ubrać, by zrobić to z klasą i nie popełnić faux pas?

Mało jest okazji, w czasie których tak bardzo zależy nam, by dobrze wyglądać. Strój na wesele - jak się ubrać,…

Etykieta ślubna. Co wypada, a co nie?

Kiedy wysłać zaproszenia na ślub? A może wręczać je osobiście? Czy poprosić rodziców panny młodej o zgodę na ślub? A…