Ślub za granicą. O czym należy pamiętać?

Obecnie w Polsce organizowanie wesel jest zakazane. Nic więc dziwnego, że pary młode albo przekładają ceremonie, albo szukają alternatyw. Jedną z nich jest ślub za granicą. O czym należy pamiętać przy jego organizacji?

Ślub za granicą to modny ostatnio trend. Joanna Przetakiewicz poślubiła Rinke Rooyensa w Polsce, jednak na miejsce wesela obrała Grecję. W uroczystości wzięli udział tylko najbliżsi młodej pary. Sam wylot poprzedzony miał być testami na koronawirusa, które w obecnych czasach są gwarantem bezpiecznej zabawy w większym gronie.

Dla kogo jest ślub za granicą?

Jak widać, w czasie, kiedy w Polsce nie można organizować wesel, ślub za granicą jest jedną z najciekawszych alternatyw. Nie zmienia to faktu, że o ile w kraju organizacja ceremonii wymaga wielu przygotowań, o tyle poza granicami zachodu jest ich jeszcze więcej. Zdecydowaną większość spraw załatwia się na odległość, nie można dopilnować wielu kwestii, co z kolei powoduje, że można niemile się zaskoczyć. Jest to więc alternatywa wyłącznie dla mistrzów organizacji albo osób, które „na miejscu” mają bliskich pomagających im w organizacji wesela.

Nie ulega wątpliwości, że koszta zagranicznego ślubu również są większe niż w Polsce. Do standardowych (wynajem sali, ubiór pary młodej, posiłki dla gości) należy doliczyć również wynajem pokoi hotelowych dla narzeczonych, rodziny i zaproszonych gości, koszta biletów i transportu na miejscu. Zazwyczaj jednak podobne uroczystości powodują, że lista uczestników jest o wiele krótsza niż w przypadku standardowego wesela w Polsce. To może spowodować, że mimo dodatkowego nakładu finansowego, koszta ogólne wyjdą niższe dla grupy 20 osób za granicą, niż 150 w kraju.

Ślub za granicą

Od czego zależy cena?

Przed organizacją ślubu za granicą warto przemyśleć kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest długość pobytu. Nie ma co liczyć, że całość wyjazdu zamknie się w trzech dobach! Warto przygotować się na co najmniej 5 dni spędzone w obranej destynacji. Ponadto, rosną koszta bagażowe. W szczególności w przypadku pary młodej liczba rzeczy do przewiezienia może być większa niż standardowa, mała walizka pokładowa. Warto więc wziąć to pod uwagę przy bukowaniu biletu.

O wiele drożej kosztować będzie przygotowanie ślubu za granicą przez wedding plannerkę. Zazwyczaj koszta ponoszone poza Polską będą wysokie w stosunku jeden do jeden do naszego kraju, ale w innej walucie. Automatycznie rosną więc sumy za obsługę (choćby makijaż czy fryzurę), a także jedzenie. Droższe są także usługi – na przykład fotografa.

Nie wolno również zapomnieć o zapłacie za ubezpieczenie. Nikt nie chce kojarzyć najpiękniejszego dnia w życiu z negatywnymi scenariuszami, ale przezorny zawsze powinien być ubezpieczony. Tym bardziej w tak niepewnych zdrowotnie czasach jak obecne. To z kolei pociąga za sobą (w przypadku wielu państw) konieczność przeprowadzenia testów na koronawirusa na trzy doby przed wyjazdem.

Ślub za granicą panna

Formalności do załatwienia

Ślub za granicą i formalności to jeden z trudniejszych tematów dla młodej pary. Pierwszym punktem, który powinni zrealizować młodzi to sprawdzenie, jakie dokumenty wymagane są w przypadku ślubu w konkretnym państwie, do którego jadą. Jak najszybciej samodzielnie albo dzięki współpracy z wedding planerką powinni zarezerwować datę i miejsce ślubu, a także bilety dla siebie i gości. Warto pamiętać, że im bliżej terminu, tym te bywają droższe. Należy upewnić się dodatkowo co do opłat administracyjnych. Do nich zaliczyć można VAT, opłatę urzędniczą oraz tę za wydanie aktu małżeństwa. To z kolei wiąże się z koniecznością notarialnego przetłumaczenia dokumentów.

Co ważne, polskie urzędy również trzeba będzie odwiedzić przed ślubem. Do niezbędnych dokumentów, które należy odebrać przed wylotem, należą zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego oraz tłumaczenie tego aktu. Jeśli para młoda decydować się będzie na ślub kościelny, niezbędne będzie również otrzymanie zgody na zawarcie związku małżeńskiego poza rodzimymi parafiami. Po ceremonii, już w Polsce, w Urzędzie Stanu Cywilnego przedstawić należy akt ślubu i jego tłumaczenie.

Ślub za granicą – tylko dla wybranych

Nie ulega wątpliwości, że ślub za granicą to alternatywa dla osób wyjątkowo zdeterminowanych, majętnych i dobrze zorganizowanych. Najlepiej nie porywać się na niego samemu, a oddać w ręce specjalistów, którzy przeprowadzą przez zawiłości prawno-formalne, a także wesprą w załatwianiu spraw na miejscu. Co za to można zyskać? Wesele w dowolnym miejscu na świecie i wspomnienia, które zostaną do końca życia!

Najlepsze ślubne inspiracje i porady poznasz również dzięki Wedding Trade Show.

Zapraszamy do Wrocławia już 11 kwietnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Złotym sponsorem wydarzenia jest Kawoj.

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…