Suknia ślubna - nowa czy używana? Czy to oszczędność kosztem mody?

Nie da się ukryć – ślub i wesele to duże koszta dla młodej pary. Nie wszyscy chcą wydać majątek życia na jeden wieczór. Czy można wybrać oszczędność na przykład na stroju? Suknia ślubna - nowa czy używana?

Staropolska zasada mówi „zastaw się a postaw się”. Nic więc dziwnego, że przez dekady polskie wesele kojarzyło się z niezwykłą wystawnością, bogactwem i tłumami, które świętowały zdrowie młodej pary. Ostatnie lata to jednak powrót do skromności i bardziej ekonomiczne podejście do kwestii ślubnych. W imprezach uczestniczy mniej ludzi, są krótsze (rzadko trwają kilka dni), a same wesela są często budżetowe. Pytanie tylko, czy można oszczędzać na ubiorze. Używana suknia ślubna to dla wielu panien młodych temat trudny i niewyobrażalny. A przecież nowe modele kosztują od dwóch tysięcy (i to w promocji) do nawet kilkunastu. Obok cateringu to jeden z największych kosztów, które należy wliczyć w budżet imprezy.

ŚLUB DIANY I KAROLA. MIAŁ BYĆ BAJKĄ, BYŁ POCZĄTKIEM KATASTROFY

Używana suknia ślubna – zalety

Wśród zalet używanej sukni ślubnej wymienić należy przede wszystkim to, że jest to tańszy wybór. Ubiór można albo zakupić z drugiej ręki, albo wypożyczyć. To drugie rozwiązanie jest jeszcze tańsze niż pierwsze. Cena? Nawet od 500 zł. Poza tym używana kreacja niekoniecznie musi być w gorszym stanie lub niemodna. Wręcz przeciwnie, można trafić na prawdziwe perełki od projektantów, których projektów nie kupiłybyśmy prosto z salonu. Wiele panien młodych sprzedaje suknie od najbardziej znanych twórców w branży ślubnej. Dzięki zdecydowaniu się na używany model, stają się więc one bardziej dostępne.

DRUHNY. JAKIE MAJĄ OBOWIĄZKI?

Poza tym zazwyczaj zakup używanej sukni to szybka sprawa. Bez poprawek, szukania i mierzenia wielu modeli. A kreacja, którą dostanie się od bliskiej osoby z rodziny, może kultywować jednocześnie piękną tradycję.

Używana suknia ślubna – wady

Jedną z wad jest małe pole do kreatywności i wielkich zmian. Taki model przyjmuje się z „dobrodziejstwem inwentarza”. Możliwe, że mimo wszystko nie obędzie się bez poprawek. Je również należy więc wliczyć w koszta. Nie jest to również ubiór szyty na miarę. Może się okazać, że na pannie młodej, dla której był robiony, wyglądał lepiej.

Suknia ślubna – warto kierować się sercem

Ślub bierze się raz w życiu. Dla niektórych to wystarczający argument, by na suknię ślubną wydać wiele. Dla innych powód do oszczędności. Niezależnie jednak od tego, czy kreacja będzie używana czy nie, powinna ona wzbudzić wiele pozytywnych emocji. Przecież one w dniu ślubu są najważniejsze.

Więcej informacji o organizacji ślubów można się dowiedzieć podczas Wedding Trade Show. Sprawdź! weddingtradeshow.pl

Najlepsze ślubne inspiracje i porady poznasz również dzięki Wedding Trade Show.

 Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Złotym sponsorem wydarzenia jest Kawoj.

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Ślub ekumeniczny. Czy inne wyznanie jest przeszkodą?

Ślub w kościele niesie ze sobą pewną magię, która towarzyszy uroczystości. Co jednak, jeśli przyszli małżonkowie są różnych wyznań? Wtedy…

Elegancki Wrocław zamieni się w stolicę mody ślubnej. Odwiedź Wedding Trade Show!

7 listopada we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbędzie się Wedding Trade Show – największy event w branży ślubnej. Na uczestników czekają…

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…