Wesele a ZAiKS – czy trzeba uwzględniać koszta?

Zazwyczaj w kosztorysach weselnych państwo młodzi uwzględniają sale, stroje, dekoracje i catering. Niewielu myśli o cenie za odtworzenie muzyki. Wesele a ZAiKS. Dlaczego warto zaplanować jego koszta w budżecie?

Choć zagadnienie wesele a ZAiKS nie jest jednym z głównych trosk państwa młodych, to warto je uwzględnić w ślubnych planach. Dlaczego? Ponieważ za nieuiszczenie opłat za odtwarzanie lub wykonywanie muzyki podczas przyjęcia weselnego może zostać nałożona kara.

Wesele a ZAiKS – za co konkretnie są opłaty?

ZAiKS to jedna z organizacji działających w Polsce, która zajmuje się zarządzaniem prawami autorskimi. Jest ich jednak więcej. ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) pobiera opłaty dla producentów za odtwarzanie. STOART zajmuje się opłatami dla wykonawców za odtwarzanie, podobnie jak SAWP.

Organizacji dbających o prawa autorskie jest więc kilka, co sprawia, że zamieszanie wokół uiszczania opłat może być spore. Zasady mimo wszystko są jednak proste. Jeśli na weselu zespół gra na żywo – sprawę zgłasza się do ZAiKS. Jeżeli DJ lub zespół pomiędzy wykonywaniem utworów korzystają z odtworzonej muzyki, zgłasza się ten fakt do wszystkich czterech.

wesele a zaiks

Czy opłaty za ZAiKS są obligatoryjne?

W teorii tak. W praktyce wielu organizatorów wesela (czyli osoby, na których ciąży odpowiedzialność za tę kwestię – para młoda lub firma organizująca ślub) o tym zapomina. Konsekwencja? Kara. Jak wysoka? Ustawa konkretnie nie podaje kwoty, ale zaznacza, że postępowanie może skutkować koniecznością zapłaty dwukrotnego lub trzykrotnego wynagrodzenia należnego twórcy, kosztów sądowych, odsetek, grzywny, a nawet ograniczeniem wolności do 5 lat! Bezprawne wykorzystanie utworów z ramienia prawa autorskiego jest przestępstwem.

Choć wydaje się, że nikt nie będzie kontrolował pojedynczego wesela, lepiej się nie zdziwić i nie przerywać zabawy na tłumaczenia przed funkcjonariuszami. Co ciekawe, obostrzenia dotyczą również DJ’a. Jeśli ten nie będzie operował oryginalnymi płytami, kara na niego nałożona może wynieść nawet 20 tysięcy złotych!

Kalkulator ZAiKS

Na stronie ZAiKS znajduje się kalkulator, który pomaga w obliczeniu stawek.

Koszt ZAiKS za przykładowe wesele organizowane w Warszawie dla 150 osób w lokalu profesjonalnym wyłącznie z odtwarzaniem muzyki to kwota 344,18 zł. Jak widać, nie są to wysokie sumy w porównaniu do ogólnych kosztów wesela, a uiszczenie ich zapewni spokojną głowę podczas jednego z najbardziej stresujących dni w życiu.

Zgłoszenie imprezy to tylko pierwszy krok. ZAiKS będzie potrzebował pełnej listy wykorzystanych utworów wraz z autorami tekstów i muzyki. Warto jest więc zadbać o nią wystarczająco wcześnie.

Wesele a ZAiKS to temat, który poruszony zostanie podczas Wedding Trade Show. Zapraszamy do Wrocławia już 13 grudnia! Zarejestruj się już dziś.

Sprawdź nas także na Facebooku!

Wedding Trade Show

Wedding Trade Show Team

Zobacz również

Lista gości weselnych. Kluczowe wskazówki

Planowanie ślubu nie jest łatwym zadaniem. Jest nieskończenie wiele rzeczy, którymi trzeba się zająć, a każda z nich wymaga wielu…

Czarna suknia ślubna – nadmierna ekstrawagancja czy kreatywność?

Czarna suknia ślubna? Wiele osób marszczy brwi, kiedy o niej słyszy. A może w dobie coraz większej liberalizacji podejścia do…

Na ten jeden dzień czeka się całe życie. Przygotuj się do niego z Wedding Trade Show

11 kwietnia 2021, Wrocławskie Centrum Kongresowe i wydarzenie, które spełni ślubne marzenia młodych par. Na ten dzień czeka się całe…